Arengud koalitsiooniläbirääkimistel viitavad Eesti Tööandjate Keskliidu juhi Toomas Tamsari sõnul sellele, et uus võimuliit sepitseb salaja maksuüllatusi.

- Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar.
- Foto: Raul Mee
"Arengud koalitsiooniläbirääkimistel, kus avaikkuse selja taga sünnivad üleöö uued maksud, tekitavad Eesti tööandjais muret ja pettumust erakondades, kes alles kuu aega tagasi lubasid üksmeelselt pöörata riigivalitsemises uus lehekülg," teatas Tamsar pressiteates.
"Veel kuu tagasi kinnitasid kõik suuremad erakonnad, et üleöö ja varjatult sündivad maksumuudatused, ettevõtluskeskkonna reostamine ja halduskoormuse kasvatamine on vastuvõetamatu. Mõisteti, et olulised muutused tuleb ühiskonnas läbi rääkida. See sisendas lootust," kirjutas Tamsar.
"Kergekäeliselt sündinud eluvõõrate uusmaksudega nõrgestavad poliitikud Eesti ettevõtluskeskkonna habrast konkurentsivõimet, teevad ausal ettevõtjal ebaausaga konkureerimise veel raskemaks ning kokkuvõttes ajavad käe sügavale iga tarbija taskusse. Kiire koalitsioonileppeni jõudmine ei saa olla vabandus ega põhjus eiramaks head valitsemiskultuuri, millest veel kuu aega tagasi valijatele valjuhäälselt räägiti," ütles Tamsar.
Tööandjate Keskliidu avaldus on ajendatud tänases Eesti Päevalehes ilmunud artiklist, mis avalikustas Reformierakonna, IRLi ja sotside plaani maksustada kõik pakendid aktsiisiga.
Eesti Toiduainetööstuste Liidu juht Sirje Potissepp ja Eesti Kaupmeeste Liidu juht Marika Merilai kritiseerisid samuti täna saadetud pressiteates poliitikute plaani kehtestada olemasoleva pakendiaktsiisi kõrvale uus pakendimaks.
„Koalitsiooniläbirääkijate kava kasvatab oluliselt ettevõtjate kulusid, teeb niigi keeruliseks aetud pakendiaruandlust ja -kulusid veelgi suuremaks, lööb kõige valusamalt töötlevat tööstust ja toob tohutu pakendite valiku tõttu kaasa arvukalt vaidlusi ja protsessimist. Kokkuvõttes tähendab see tarbija jaoks kallimaid kaupu,“ hoiatasid Potissepp ja Merilai.
Nende sõnul peavad plaani teoks saamisel Eesti ettevõtjad korjama tarbijailt riigikassasse hinnanguliselt enam kui kümme miljonit eurot - see on summa, mida Eesti tarbija tunneks igal poeskäigul, eeskätt toidupoes.
„Kavandatav maksumuudatus karistab kõige rängemalt Eesti majanduse südant ehk töötlevat tööstust, kellest suuremad käitlevad kuus mitmeid tonne pakendimaterjale, näiteks kile ja nn euroaluseid. Puitpakendite kulu suureneb ettevõtjatele enam kui kaheksa korda, mis võib aastas tähendada kuuekohalisi summasid,“ hoiatatakse ühisavalduses.
„Valijatel on täielik õigus nõuda praegu koalitsiooniläbirääkimiste suletud uste taga asuvatelt erakondadelt aru, miks enne valimisi lubadusi jagades "unustati" mainida, et valitsemist alustatakse sisuliselt uue tarbimismaksu kehtestamisega,“ kirjutavad Potissepp ja Merilai.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!